Jak wybrać odpowiedni materiał do ocieplenia Twojego dachu?

Dach jest największą powierzchnią domu, a także tą, która zapewnia główną drogę ucieczki przed utratą ciepła. Izolacyjność dachu budynku musi być wysoka. Jeśli chcemy zminimalizować straty ciepła w budynku, a tym samym zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie, to niezbędne będzie prawidłowe ocieplenie naszego budynku mieszkalnego. Powstaje jedynie pytanie. Jak skutecznie ocieplić poddasze i stropy, oraz jakich surowców do tego użyć. ogromne ilości ciepła uciekają z wnętrza naszego budynku jeśli dach nie jest odpowiednio docieplony. Największy problem będzie to stanowić zimą, bo przełoży się to na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Najlepiej więc jak najwcześniej zdecydować się na docieplenie poddasza i stropu. Zaleca się by zrobić to już na etapie budowy domu. Dzięki temu nie będzie się to wiązało z dodatkowymi formalnościami.

Czym ocieplić dach?

Odpowiedź na pytanie „Czym zaizolować dach?” to nie jest kwestia osobistych preferencji. Na podjęcie właściwej decyzji wpływa wiele czynników. Odpowiednio dobrany materiał jest tutaj kluczowy. Zależnie od tego jaki materiał wybierzemy tak dobrą izolacje termiczną uzyskamy. Najpopularniejszym rodzajem izolacji jest wełna mineralna, ale korzysta się także ze styropianu, celulozy oraz pianki poliuretanowej.

Wełna mineralna do ocieplania dachu

Wełna mineralna jest doskonałą izolacją do stosowania w pokryciach dachowych. Wykonany jest z materiału pochodzącego z recyklingu, jakim jest szkło poprzemysłowe, co oznacza, że jest przyjazny dla środowiska. Wełna mineralna dobrze izoluje, zmniejsza przenoszenie hałasu i jest trwałym, ekonomicznym rozwiązaniem. Jest również odporna na uszkodzenia spowodowane powietrzem i wodą oraz odporna na rozwój pleśni i grzybów. Izolacja z wełny mineralnej wykonana jest w 100% ze szkła pochodzącego z recyklingu, poprzemysłowego. Oznacza to znacznie mniej odpadów i bardziej ekologiczną instalację. Nie zawiera naturalnych włókien, takich jak bawełna, dzięki czemu nie przyciąga kurzu ani innych cząstek. Największą zaletą wełny mineralnej jest jej elastyczność i plastyczność, dzięki czemu łatwo ją ułożyć nawet w trudno dostępnych miejscach i przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachowych.

Ocieplanie dachu styropianem

Izolacja styropianowa to produkt przyjazny dla środowiska, który można wykorzystać do izolacji dachów. Jest to świetna alternatywa dla właścicieli domów, którzy chcą zainstalować bardziej odnawialną izolację dachu, ponieważ jest wykonana z materiału w 100% nadającego się do recyklingu. Izolacja styropianowa to doskonały produkt do izolacji dachów. Jest to lekki, trwały produkt, który zapewni Twojemu domowi niezbędną wartość, aby zaoszczędzić na kosztach energii. Izolacja styropianowa ma również wysoką izolacyjność akustyczną i jest odporna na uszkodzenia od ognia i wody. Izolację styropianową można montować w większości systemów dachowych, takich jak metal, dachówka, gont i inne. Jest dostępny w szerokiej gamie kolorów i stylów, dzięki czemu spełni Twoje potrzeby zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Minusem jest niestety jego mała elastyczność, przez co ciężko jest czasem wypełnić nim przestrzeń między krokwiami.

Celulozą jako sposób na ocieplanie dachu

Izolacja celulozowa to zielony, czysty, zdrowy i odnawialny materiał budowlany. Jest jednym z nowszych materiałów wykorzystywanym do ocieplenia domu. Pochodzi z recyklingu makulatury, dlatego jest materiałem bardzo ekologicznym. Izolacja celulozowa pomaga również utrzymać chłód w domu latem dzięki swoim właściwościom izolacyjnym i pomaga utrzymać ciepło w zimie, zapobiegając ucieczce ciepła z wnętrza domu. Jest niepalna i wysoce izoluje akustykę. Niestety jej wadą jest specjalny sposób nakładania, do którego niezbędny jest specjalny agregat do wdmuchiwania. Często wiąże się to z koniecznością zatrudnienia specjalnej firmy, która się tym zajmuje. Koszta takiej usługi jednak nie są małe.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową

Izolacja dachu pianką poliuretanową to ekonomiczne rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach za energię. Jest również przyjazny dla środowiska i pomaga obniżyć poziom hałasu w domu. Pianka poliuretanowa do izolacji dachu posiada szereg właściwości, które czynią ją atrakcyjną opcją dla właścicieli domów. Pianka sprawdzi się w przypadku małych szczelin, np. wokół kominów, oraz do uszczelnienia skomplikowanych lub zakrzywionych kształtów. Musisz jednak uważać na to, gdzie go używasz, ponieważ pianka niestety jest łatwopalna.

Dodaj komentarz