Czy warto budować się w mieście? – wady i zalety mieszkania w mieście

Gdy chcemy postawić nasz upragniony dom to istotne, o ile nie najistotniejsze znaczenie ma jego lokalizacja. Czy zdecydujemy się na mieszkanie na wsi? Może jednak w mieście? Gdzie dokładnie zlokalizować nasz dom, by przyszłe życie było dla nas jak najwygodniejsze? Jest to decyzja pełna obaw i przejęcia, a jednak trzeba ją podjąć. W Polsce mało kto przeprowadza się do już wybudowanego domu. Zwykle Polacy sami budują swoje domy, a rynek wtórny nie jest tak rozwinięty jak chociażby w przypadku Stanów Zjednoczonych, albo zachodu Unii Europejskiej. Czy zatem wybrać dom blisko natury, czy może jednak pokusić się o zamieszkanie w mieście?

Zalety mieszkania w domu w mieście

Wiele osób chce zbudować dom w mieście, ponieważ jest to wygodne. Łatwo jest dojeżdżać do pracy, a miasto oferuje tak wiele rozrywek. Krótko mówiąc wszędzie jest blisko. Czy to sklepy, praca, kino, urzędy czy miejsca rozrywki. By gdziekolwiek dojechać wystarczy zaledwie chwila jazdy autobusem, tramwajem lub samochodem, a do większości miejsc da się spokojnie dojść na piechotę. Budując się w mieście mamy też dość łatwy dostęp do wszystkich mediów. Czy chodzi o podłączenie wody, gazu czy też prądu. Nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Nie trzeba się też martwić o studnie głębinowe ani piece czy też kotłownie. Dom łatwo jest ogrzewać dostępnym gazem co jest czystszym i łatwym rozwiązaniem.

Mieszkając w mieście zwykle nie mamy dostępu do malowniczych, pięknych widoków, ani okolicy otoczonej lasem. Wolne działki bowiem jeśli już są to znajdują się zazwyczaj między już istniejącymi zabudowaniami. Często jedynym miejscem na spacer będą okoliczna chodniki prowadzące do pobliskiego parku. Choć dla wielu może to być znaczącą wadą to znajdą się tacy, którzy lubią miejski zgiełk, często wyjeżdżają a taka sytuacja nie będzie dla nich wadą, a zaletą. Mieszkanie w mieście oferuje także łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju usług. Nie będzie problemem zamówienie jedzenia na dowóz na organizowaną imprezę, ani podejście do apteki w razie nagłego wypadku. Wygoda mieszkania w domu w mieście jest tym, co przyciąga wiele osób do tego typu mieszkań.

Wady mieszkania w domu w mieście

Wiele osób stara się unikać życia poza miastem ze względu na wszystkie niedogodności, takie jak długie dojazdy i wysokie koszty. Jednak nie można zapominać, że miasto też ma swoje mankamenty. Niektórzy ludzie mogą chcieć zbudować dom poza miastem, ponieważ chcą uciec od zgiełku miasta. Mogą cieszyć się ciszą i spokojem, świeżym powietrzem i życiem blisko natury. Mieszkanie w mieście nie jest w stanie nam tego zapewnić. Dodatkowo niektórzy mówią, że łatwiej jest żyć na wsi, bo nie ma tak dużego ruchu, jest mniej zanieczyszczeń i łuny światła, dzięki czemu widać więcej gwiazd w nocy.

To prawda, że w centrum miasta jest dużo miejsca, a dostęp do wszystkich niezbędnych usług jest łatwy. Jednak zwykle okraszone jest to staniem w korkach w godzinach szczytu. Budowa domu w mieście jest też z pewnością dużo droższa niż domu poza miastem. Zaczynając już od ceny działki, która może być kilkukrotnie droższa. Problemem staję się też pewna konieczność dostosowania się do otoczenia. Jeśli domy w okolicy budowane są w nowoczesnym stylu to zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy wybudować coś podobnego, co swoim stylem będzie pasowało do okolicy. Należy także nastawiać się na to, że ilość miejsca na naszej działce będzie dość ograniczona.

Znalezienie dużej, atrakcyjnej działki w mieście graniczy z cudem. Nie ma też co liczyć na ciszę i spokój, a już na pewno nie na świeże powietrze. Szczególnie jeśli mówimy tutaj o największych miastach w Polsce, gdzie to jakość powietrza jest na dramatycznie niskim poziomie, w szczególności w sezonie zimowym. Mieszkanie w domu w mieście to także zamykanie się na sąsiedzkie znajomości. Ludzie zwyczajnie są na tyle zabiegani, że na zwykłe kontakty międzyludzkie może brakować im czasu. Mieszkańcy miasta są również narażeni na duży hałas. Odgłosy budowy, ruch uliczny, rozmowy ludzi, przejeżdżające bez przerwy samochody. Wszystko to może być bardzo uciążliwe dla wielu potencjalnych mieszkańców.

Czy zatem warto budować się w mieście?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakteru, trybu życia i potrzeb danych osób. Mimo to nie bez powodu coraz więcej osób ucieka z miast w tereny podmiejskie gdzie może postawić na pewien kompromis. Mieć względnie blisko do najważniejszych miejsc, a jednocześnie zaznać namiastki wiejskiego, spokojnego życia.

 

Dodaj komentarz